Putyin az Orosz Haditengerészet Napján: tengeri nagyhatalom leszünk
Vlagyimir Putyin orosz elnök (b), Szergej Sojgu védelmi miniszter (j) és Nyikolaj Jevmenov, az orosz haditengerészet fõparancsnoka (k) az orosz haditengerészet napjának alkalmából tartott szentpétervári flottadíszszemlén 2022. július 31-én. MTI/EPA/Szputnyik/Orosz elnöki sajtószolgálat/Mihail Klimentyev
Vlagyimir Putyin elnök vasárnap aláírt egy új haditengerészeti doktrínát, amely az Egyesült Államokat jelölte meg Oroszország legfőbb riválisának, és meghatározza Oroszország globális tengeri terveit olyan döntő fontosságú területeken, mint az Északi-sarkvidék és a Fekete-tenger.
A Reuters beszámolója szerint Putyin az Orosz Haditengerészet Napján a Nagy Péter cár által alapított egykori császári fővárosban, Szentpéterváron méltatta Pétert, amiért Oroszországot tengeri nagyhatalommá tette, és növelte az orosz állam globális befolyását.
A haditengerészeti szemle után Putyin rövid beszédet mondott, amelyben említést tett az általa egyedülállónak nevezett új, orosz fejlesztésű, hiperszonikus Zircon cirkálórakétákról, illetve figyelmeztette a világot, hogy Oroszországnak megvan a katonai ereje minden lehetséges agresszor legyőzésére.
Röviddel a beszéd előtt aláírt egy új, 55 oldalas haditengerészeti doktrínát, amely meghatározza az orosz haditengerészet átfogó stratégiai céljait, beleértve az egész világra kiterjedő „tengeri nagyhatalmi” ambícióit.
A dokumentum szerint a legfőbb fenyegetés Oroszország számára “az USA stratégiai politikája a világ óceánjainak uralására”, valamint a NATO katonai szövetségének az orosz határokhoz való közeledése.
Ennek értelmében Oroszország alkalmazhatja katonai erejét a világ vizein, ha az egyéb módon, például diplomáciai és gazdasági eszközök igénybevételével nem érné el a célját.
Putyin beszédében nem említette az ukrajnai konfliktust, de az irat “Oroszország geopolitikai pozíciójának átfogó megerősítését” irányozza elő a Fekete- és Azovi-tengeren.
A Jeges-tengert is kiemelte, mint Oroszország számára különösen fontos területet, amelynek kapcsán az Egyesült Államok többször is figyelmeztetett, hogy Oroszország megpróbálja militarizálni a területet.
Oroszország hatalmas, 37.650 kilométeres partvonala, amely a Japán-tengertől a Fehér-tengerig húzódik, magában foglalja a Fekete-tengert és a Kaszpi-tengert is.
Putyin szerint hónapokon belül megkezdődik a Zircon hiperszonikus cirkálórakéták szállítása az Admiral Gorshkov fregatthoz. Bevetésük helye az orosz érdekektől függ – mondta.
“A kulcs az orosz haditengerészet képessége. Villámgyorsan tud válaszolni mindenkinek, aki úgy dönt, hogy megsérti szuverenitásunkat és szabadságunkat.”
Az új hiperszonikus fegyverek a hangsebesség kilencszeresével képesek repülni. Oroszország az elmúlt évben több próbaindítást is végrehajtott mind hadihajókról, mind tengeralattjárókról.
A Krím-félszigeten elmaradtak az ünnepségek: Mihail Razvozsajev szevasztopoli kormányzó közölte, hogy az ukrán erők vasárnap hajnalban dróncsapást mértek az orosz fekete-tengeri flotta főhadiszállására az orosz kézen lévő kikötővárosban, megsebesítve a személyzet öt tagját, így „biztonsági okokra” hivatkozva lefújták a parádét.

Érdemes elolvasniOrosz és kínai hadihajók környékezték meg Japánt
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Mennyire van szükségünk az agyunkból a túléléshez?
Hogyan is történt pontosan a fukusimai atomerőmű-baleset?
A világ legmagasabb tervezett felhőkarcolói
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez